Regjeringen og budsjettpartner SV har i dag presentert budsjettforliket der resultatet for elbilpolitikken ligger langt unna det SV presenterte i sitt alternative forslag til statsbudsjett for 2023.

Alle elbilvirkemidlene svekkes

I tillegg til den varslede toppmomsen, blir det vektavgift på alle elbiler, redusert miljørabatt i bom og full firmabilbeskatning.

– Framover må diskusjoner om elbilpolitikk handle mindre om avgifter på elbil, og mer om å kutte utslipp, sier en opprørt Christina Bu.

Fortsatt avgiftsrabatt for forurensende biler

Forurensende biler har derimot fremdeles avgiftsrabatter. Ifølge forliket skal ladbare hybriders rabatt i engangsavgiften fases ut senest i 2025.

– Det er ufattelig at de svekker alle elbilvirkemidlene på en gang, men ikke evner å fjerne skatterabattene på ladbare hybrider. Det burde jo være verdens enkleste ting å kutte, sier Bu.

Elbilforeningens generalsekretær minner om at det selvsagt ikke skal selges forurensende biler i 2025.

Klimamål i fare

Statsbudsjettet for 2023 blir gjeldende to år før målet om totalt utslippsfritt nybilsalg i 2025.

– Dette elbilbudsjettet er spesielt krevende i den økonomiske situasjonen folk står i nå, sier Christina Bu, og legger til:

– Med et så dårlig resultat frykter vi nå for at vi ikke når målet om bare nye nullutslippsbiler i 2025.